REGION – U okviru regionalnog panela na prvom regionalnom forumu IZAZOV 2015, stanje na tržištu marketinških komunikacija u Hrvatskoj predstavio je Daniel Ackermann, CEO digitalne agencije Degordian.
On je istakao da se u Hrvatskoj i dalje najviše ulaže u TV oglašavanje i štampane medije, iako su prihodi od oglašavanja u ovoj vrsti medija u periodu od 2008. do 2013. godine znatno opali (TV -28%, a štampa -58%). Jedino je oglašavanje na Internetu u tom periodu zabeležilo rast i to čak 256%.
Najveći oglašivači u Hrvatskoj su: Hrvatski telekom, Henkel, L’oreal, Tele2, Ferrero, VIP, Zagrebačka pivovara, P&G, Lidl i Konzum.
„Kada govorimo o izazovima struke u 2015. godini to će definitivno biti integracija onlajn i oflajn kanala komunikacije, merenje učinka u svim kanalima, kao i unapređenje odnosa unutar stuke (klijent, agencija, medij)“, zaključio je Ackermann.