today-is-a-good-day
Together, we create! Together, we transform! Together, we empower! Together, we inspire! Together, we connect! Together, we grow! Together, we create! Together, we transform! Together, we empower! Together, we inspire! Together, we connect! Together, we grow! Together, we create! Together, we transform! Together, we empower! Together, we inspire! Together, we connect! Together, we grow!

PROJEKAT

spot_img

ISPRATI

Online komunikacija: 7 trendova koje ćemo slediti u 2021.

Pandemija je nesumnjivo ubrzala proces digitalizacije. Danas su svi online, izloženi većem broju poruka, dok imaju sve manje pažnje i motiva da saslušaju i pročitaju ono što smo naumili da im serviramo na feed-u. Iako nam se čini da je to „još samo jedan klik“ ili „sekund više“ – mnogima od nas i to je previše.

I, sada nema nazad – kupujemo, učimo, nazdravljamo, radimo, informišemo se online – što znači da moramo mnogo više vremena, resursa i strpljenja da uložimo u svaki segment online komunikacije. Zato vam predstavljamo 7 ključnih trendova i promena u 2021. godini od kojih više nema odstupanja.

1. Kada e-trgovina raste, influenseri zauzimaju vozačevo sedište
Tokom prethodne godine, online kupovina zabeležila je vrtoglavi rast. I taj trend, nastavlja se i u 2021. godini. Zato danas, ključnu ulogu u tom prodajnom ekosistemu imaju upravo influenseri, koji koristeći svoj uticaj i sposobnost „pričanja priče“, lako usmeravaju potrošače, menjaju postojeće navike i podstiču na kupovinu. Fee influensera na nivou kampanje, možete zameniti procentom koji bi influenser dobio od ukupne zarade koju vam je doneo. Ne zaboravite da onda pažljivo sledite potrošače na tom putu uključujući tracking linkove ili personalizovane promo kodove.

2. Imamo novi CSR – borba protiv lažnih vesti!
„Lažne vesti i teorije zavere činile su se ranije kao nešto što je bezazleno ili pomalo smešno. Nismo im toliko davali na važnosti, osim ponekad, kada želimo da se našalimo ili nasmejemo. Pandemija je pokazala da su algoritmi bili nespremni na bujicu lažnih vesti i da u digitalnom prostoru ne postoji „brana“ koja će da zaustavi njihovo širenje. Algoritmi na društvenim mrežama su kreirani tako da svakom korisniku dostavljaju onaj sadržaj koji odgovara njegovim interesovanjima. To je dobro za marketing, međutim postaje problematično kada se radi o lažnim vestima koje prijaju našim „ušima“, koje zatim sve više i više čitamo, a kao posledicu, imamo to da ih algoritam sve više i više šalje na naše ekrane. Gde je kraj ovom vrzinom kolu? Društvene mreže su ovo shvatile ozbiljno i jako brzo uvele mnoge restrikcije za kreatore sadržaja i pokretače oglasa, kako bi se, što je moguće više, umanjio značaj lažnih vesti“, – smatra Stefan Plavšić, Head of Digital, agencije Olaf&McAteer.

Jedan od najvećih izazova u 2021. biće da održimo internet dovoljno otvorenim, ali i dovoljno sigurnim mestom za informisanje.

Brendovi takođe treba da učestvuju u borbi protiv lažnih vesti i koliko god je moguće, da pomognu nadležnima i tehničkim službama u ovoj borbi. Potrošači će sigurno gledati pozitivno na ovaj korak, jer biti žrtva dezinformacija, može ostaviti ozbiljne posledice.

3. Influenseri će podstaći evoluciju trgovine na društvenim mrežama
Imali ste dovoljno vremena da se upoznate i istražite „shop“ opciju na društvenim mrežama. Možda ste kupili omiljenu knjigu, novu trenerku ili gadget ali, da li ste počeli da primenjujete ovaj alat i na svoj biznis?

Vaša konkurencija nastaviće da sledi pozitivne primere globalnih brendova koji od ovog alata uveliko profitiraju, što će nadalje podstaći gigante poput Instagrama i Facebook-a da ga usavršavaju i proširuju. Možda influenseri u 2021. godini neće biti spremni da transformišu svoje profile u virtuelne tržne centre zbog brendova, ali to ne znači da vi, kao brend, ne treba ovu opciju da razmotrite već danas.

4. Analitika je temelj za dobru kreativu
Prošlo je vreme praćenja rasta follower-a i broja impresija. S obzirom da će video i vizuelni sadržaj sve više biti zastupljeni, očekuje se i pokretanje novih alata koji neće više meriti samo pominjanje ključnih reči, već koliko i na koji način je odgledan neki video.

Oko 70% istraživača veruje da će tehnologija video analize biti ključna kada govorimo o analitici u budućnosti. Ukoliko se još uvek dvoumite, verovatno će vas razuveriti podatak da se preko 3 milijarde slika, GIF-ova i video zapisa deli na društvenim mrežama svaki dan. Pomak od tekstualnog ka vizuelnom je očigledan, a savet za brendove je da budu oprezni prilikom merenja. Ne treba uzimati generičke softvere, već pažljivo, po vašoj meri i potrebama, birajte ono što najviše odgovara vašim formatima, dinamici i tipovima kampanja.

5. Iskrenost, strast i svrha postaju „must“
„Kreativnost i veliki influenser marketing budžeti više nisu dovoljni. Vaša publika postaje socijalno svesnija. To znači da su potrošači svesni globalnih, ali i lokalnih problema i načina na koji brendovi na njih odgovaraju. Bilo da se radi o održivosti, klimatskim promenama ili smanjenju siromaštva, kampanje sa društvenom misijom prirodno će dobiti na popularnosti. Vaš zadatak će biti da targetirate influensere, „opinion lidere“ koji su strastveni u pogledu svrhe kampanje i koji i sami dele vrednosti vaše inicijative, jer će samo tako moći iskreno da prenesu poruku, što publika prepoznaje i visoko vrednuje,“ – smatra Anja Nikolić, Key Account Manager-ka i ekspertkinja za Influencer Marketing, agencije Olaf&McAteer.

6. 5G sa sobom donosi hiper produkciju videa – tekstovi imaju sve manji manevarski prostor
Koliko god „kontroverzi“ izazivala, 5G mreža će osim Kine, doći i u ostale krajeve sveta. Ona pojačava uticaj video formata jer će omogućiti znatno brži „upload“ i „download“, što će rezultirati još većem broju kratkih video materijala koji će se slati preko aplikacija za dopisivanje i društvenih mreža. Platforme na kojima dominiraju video materijali kratkog oblika privukle su preko 821 milion aktivnih korisnika od juna 2019, što je 32% više u odnosu na prethodnu godinu.

Brendovi moraju da prilagode svoje strategije i u njih integrišu i video materijale kratke forme, kao i saradnju sa influenserima. Kakva će biti sudbina članaka i blog postova, ostaje da vidimo – svakako, oni će verovatno još dugo biti predmet interesovanja za „hot traffic“, odnosno visoko zainteresovane kupce koji pretražuju na Google-u.

Na kraju, vreme koje imamo na raspolaganju za video sadržaj je od 30 sekundi do 5 minuta. Ovde treba da stane atraktivna priča, uverljiva „udica“, koja zabavlja, informiše i motiviše publiku na željenu akciju.

7. Uspon mikro influensera i različitosti, ravnopravnosti, inkluzije
Poznati po svojoj izuzetnoj sposobnosti da na autentičan način dođu do svojih follower-a, mikro influenseri će postati važan deo marketinške strategije brenda 2021. godine. Pored toga što na kreativan i prirodan način kreiraju native sadržaj, najnovija studija otkrila je da influenseri koji broje između 1.000 i 5.000 pratilaca postižu najveći engagement rate (8.8%). Osim angažovanja mikro influensera, vreme je da razmotrite mogućnost angažovanja i onih koji su među predstavnicima LGBTQ+ i manjinskih grupa. Takva partnerstva otvoriće čitav novi spektar prilika za kreiranje diskusije i na teme koje nisu povezane sa grupama koje ovi influenseri predstavljaju. Ovakve inicijative mogu da podstaknu trajne emocionalne veze između potrošača i brenda.

PROJEKAT

spot_img

Anketa

Koji projekat Marketing mreže Vam je omiljen ili se rado u njega uključujete?

Oceni tekst

3,67 od 5
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Povezani tekstovi

POSTAVI KOMENTAR

Molimo unesite Vaše ime
Molimo unesite Vaš komentar!