today-is-a-good-day
Together, we create! Together, we transform! Together, we empower! Together, we inspire! Together, we connect! Together, we grow! Together, we create! Together, we transform! Together, we empower! Together, we inspire! Together, we connect! Together, we grow! Together, we create! Together, we transform! Together, we empower! Together, we inspire! Together, we connect! Together, we grow!

PROJEKAT

spot_img

ISPRATI

Istraživanje: Kada su Hrvati najaktivniji na Facebook-u?

REGION – Svi često čitamo o korištenju Facebook stranica na globalnom nivou, o najboljim vremenima objave statusa za postizanje najveće interakcije i sličnim statistikama. Većina takvih izveštaja i analiza relevantna je isključivo za američko tržište ili u najboljem slučaju, za globalno.
Zanimalo nas je kakvi bi rezultati bili na hrvatskom tržištu, kao i nivo povezanosti lokalnih i globalnih rezultata. Iz tog razloga, uz pomoć Andriane Lacković, studenkinje e-poslovanja i marketinga na odseku informatike Tehničkog veleučilišta u Zagrebu, napravili smo analizu isključivo hrvatskih Facebook stranica u prvom kvartalu 2013. godine.
Iako je svaka brojka specifična za pojedinu industriju i stranicu, zaključili smo da bi se iz analize većeg broja postova i stranica ipak mogli izvući određeni proseci. Ukupan broj korisnika na svim analiziranim stranicama je nešto manji od 1,5 milion, a u analizu je uključeno više od 4.000 postova, 100.000 komentara, 700.000 klikova na “Like” te nešto više od 10.000 deljenja sadržaja.
U analizu su uračunati podaci o ponašanju korisnika sa 63 Facebook stranice u Hrvatskoj.
Kako bi proseci bili što relevantniji, stranice smo podelili u kategorije prema broju članova.
U analizi smo se usresredili na najčešće korištene KPI-eve koje i sami klijenti traže, kao što su:
• number of fans,
• interaction rate,
• total number of interactions,
• People Talking About,
• PTAT rate,
• user posts and the number of likes, comments and shares.
Analiza rezultata pokazala je da nema većeg odstupanja u udelu sviđanja i deljenja kod stranica različitih veličina pri posmatranju različitih vrsta interakcija na stranicama.
Stopa interaktivnosti kod hrvatskih Facebook stranica očekivano pada s rastom broja fanova, dok je stopa PTAT-a očekivano najviša na manjim stranicama.
Istraživanje-Facebook-2

Kada se posmatraju detaljniji rezultati učestalost objavljivanja postova, tu vredi pravilo: što više fanova, to više postova.
Istraživanje-Facebook-3

Začudo, ako posmatramo vrste postova, primećuje se da je udeo slikovnog sadržaja manji kod stranica s više fanova. Takođe, udeo tekstualnih postova je manji kod stranica s manje fanova.
Postovi objavljeni između 13 i 14 sati ostvaruju najveću interakciju. Slede ih postovi objavljeni između 8 i 12 sati ujutro. Razumljivo, najlošiju interakciju ostvaruju postovi objavljeni između 1 i 7 sati ujutro.

Istraživanje-Facebook-4

 

Najbolji dan za objavu novog sadržaja je utorak. Najlošiji dan za objavu je, prema ustaljenom običaju – nedelja.

Istraživanje-Facebook-5

Upoređujući hrvatske rezultate s onim svetskim, možemo reći da u većini slučajeva rezultati hrvatskih stranica prate svetske trendove, s nekoliko izuzetaka: tako stranice s više od 10.000 fanova ređe objavljuju vizualne sadržaje te imaju prosečno manji broj involviranih korisnika, možda baš zbog gore navednog razloga.
Što se tiče najboljih vremena za objavu postova na Facebooku u Hrvatskoj i svetu, očekivano vremena se razlikuju, jer na globalnom nivou najbolja vremena za objavu su 11, 15 i 20 sati.

Autor: Vladimir Karmelić, Account Director u DRAP-u

PROJEKAT

spot_img

Anketa

Koji projekat Marketing mreže Vam je omiljen ili se rado u njega uključujete?

Oceni tekst

0,00 od 5
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Povezani tekstovi

POSTAVI KOMENTAR

Molimo unesite Vaše ime
Molimo unesite Vaš komentar!