Together, we create! Together, we transform! Together, we empower! Together, we inspire! Together, we connect! Together, we grow! Together, we create! Together, we transform! Together, we empower! Together, we inspire! Together, we connect! Together, we grow! Together, we create! Together, we transform! Together, we empower! Together, we inspire! Together, we connect! Together, we grow!

OGLAŠAVANJE

spot_img

ISPRATI

Zaustavljen pad slobode medija u svetu

Prvi put u poslednjih osam godina nije zabeležen pad medijskih sloboda u svetu na globalnom nivou, navedeno je u godišnjem izveštaju američke nevladine organizacije Freedom House, koji je objavljen dva dana pre obeležavanja Svetskog dana slobode medija.
Kao i obično, zapadne demokratije su rangirane najviše, ali je Freedom Hosue zabeležio blagi pad SAD zbog upotrebe sile policajaca prema novinarima koji su izveštavali sa “Occupy Wall Street” u 2011. godini. U januaru 2012. godine, Reporteri bez granica snizili su rejting SAD sa 20. mesta na 47. u njihovom godišnjem izveštaju o slobodama medija zbog istih slučajeva. Među delimično slobodnim zemljama su Crna Gora (75-77), Srbija (75-77), Hrvatska (83-85), Bosna i Hercegovina je na 95-96, Kosovo (97-103), Makedonija (115-116) zajedno sa Moldavijom. U odnosu na prošlu godinu, najveći pad zabeležila je Makedonija, Srbija je u blagom padu, dok su Hrvatska i BiH na istim pozicijama. Napredak su zabeležile Crna Gora i Kosovo. Arapsko proleće donelo je novi okvir za medije u zemljama poput Egipta, Tunisa i Libije.
“Nova okruženja koja su se otvorila za medije u zemljama poput Tunisa i Libije još uvek su daleko od savršenih, ali su ključni za razvoj demokratije u toj regiji zbog čega ih treba pažljivo negovati i štititi” kazao je predsednik FH David J. Kramer. Kina i autoritarne vlasti u Africi i na Bliskom istoku cenzurisale su vesti o Arapskom proleću. U Ugandi, Angoli i Džibutiju “vlasti su povremeno na nasilan način sprečavale novinare da izveštavaju o demonstracijama”, navodi se u izveštaju. Kina, Rusija, Venecuela i Iran navedene su kao zemlje u kojima se “hapse novinari, zatvaraju mediji i pokreću slučajevi protiv novinara”. Kontrola državne televizije ključna je za kontrolu medijskih sloboda, navodi FH, u zemljama poput Rusije, Venecuele, Zimbabvea, Kine i Vijetnama.
Nekoliko zemalja je palo u odnosu na prošlu godinu, poput Čilea, koji je iz statusa “slobodan” prešao u status “delimično slobodan”. Meksiko je, prema izveštaju “jedno od najopasnijih mesta na svetu za novinare”. Ta država je od 2010. godine u zemljama koje nemaju slobodu medija. U izveštaju FH i Mađarska je navedena kao jedna od zemalja koja je u oštrom padu, zbog “konkretnih poteza konzervativne vlade Mađarske i premijera Viktora Orbana da kroz pravne i regulatorne okvire preuzme kontrolu nad medijima”.
Od 197 zemalja koje su praćene u izveštaju Fredoom Housea, 66 je slobodno, 72 delimično slobodne, a 59 nema slobodu medija. Uglavnom zbog Kine, koja je “razvila najsofisticiraniji sistem medijske represije”, Freedom House je zaključio da 40, 5 odsto ljudi živi u “neslobodnom” medijskom okruženju, dok 45 odsto ima “delimično slobodne” medije, a samo 14, 5 odsto građana živi u zemljama u kojima postoji potpuna sloboda medija. Najgori među najgorima, prema izveštaju Freedom House, jesu Kuba, Belorusija, Ekvatorska Gvineja, Turkmenistan, Iran, Eritreja, Sverena Koreja i Uzbekistan.

Izvor: Radio Slobodna Evropa

OGLAŠAVANJE

spot_img

Anketa

Koji projekat Marketing mreže Vam je omiljen ili se rado u njega uključujete?

Oceni tekst

0,00 od 5
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Povezani tekstovi

POSTAVI KOMENTAR

Molimo unesite Vaše ime
Molimo unesite Vaš komentar!