Together, we create! Together, we transform! Together, we empower! Together, we inspire! Together, we connect! Together, we grow! Together, we create! Together, we transform! Together, we empower! Together, we inspire! Together, we connect! Together, we grow! Together, we create! Together, we transform! Together, we empower! Together, we inspire! Together, we connect! Together, we grow!

OGLAŠAVANJE

spot_img

ISPRATI

Predlog Zakona o HRT slabiji od važećeg

Evropska komisija iznela je nekoliko primedbi na predlog izmena Zakona o HRT-u, pre nego što ga je hrvatska vlada uputila u saborsku proceduru ocenivši kako je nešto slabiji od važećeg zakona i rekla da će njegovu primenu pratiti u okviru monitoringa.
U komentarima na predlog izmena zakona kaže se da je Zakon o HRT-u, „koji je konsenzusom usvojen 2010. bio vrlo dobar, ali da je bilo problema u njegovoj primeni“, prenosi Novi list. „Novi predlog zakona, u pogledu jamstava za nezavisnost, nešto je slabiji. Kako bi se u tom pogledu izbegao bilo kakav korak nazad, hrvatske vlasti moraju ga razumno provoditi“, kaže se u komentarima komisije. Komisija navodi da se predlogom izmena zakona uvodi funkcija glavnog ravnatelja s velikim ovlastima. Komisija takođe navodi da je postupak imenovanja „ponešto slab“.
„Umesto glasanja kvalifikovanonm većinom, predlog izmena zakona uvodi običnu većinu u parlamentu. Stoga politička stranka koja ima većinu u parlamentu može imenovati koga god hoće. Slično tome, parlament može lako smeniti glavnog ravnatelja običnom većinom ako ne prihvati njegov godišnji izveštaj“, kaže se u komentarima Komisije. U popratnom dopisu izražava se zadovoljstvo činjenicom da je Komisija bila konsultovana oko izmjene zakona. „Nezavsnost javne radio-televizije praćena je toekom pristupnih pregovora (u okviru političkih kriterija i u poglavlju 10 – Informacijsko društvo i mediji) i nastavićemo to činiti do pristupanja Hrvatske“, kaže se u dokumentu u koji je Hina imala uvid.
U dopisu se takođe kaže da predlog izmena zakona ne spada u pitanja koja su pokrivena europskom pravnom baštinom u tom području, to jest direktivom o uslugama audiovizualnih medija te da to pitanje spada pod nacionalnu nadležnost. Dodaje se da postoji opširna baština Veća Europe o nezavisnosti i funkcioniranju javnih medijskih servisa.
Hrvatska vlada uputila je predlog izmena Zakona o HRT-u u saborsku proceduru 14. juna, a komentari Komisije i popratni dopis nose datum od 11. lipnja. Komisija u svom dopisu preporučuje da se prije usvajanja zakona provede opširna javna rasprava i izražava nada da će hrvatska vlada uzeti u obzir provedenu javnu raspravu kako bi se osigurala najšira moguća javna potpora novom zakonu.

Izvor: e-Novine

OGLAŠAVANJE

spot_img

Anketa

Koji projekat Marketing mreže Vam je omiljen ili se rado u njega uključujete?

Oceni tekst

0,00 od 5
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Povezani tekstovi

POSTAVI KOMENTAR

Molimo unesite Vaše ime
Molimo unesite Vaš komentar!