Together, we create! Together, we transform! Together, we empower! Together, we inspire! Together, we connect! Together, we grow! Together, we create! Together, we transform! Together, we empower! Together, we inspire! Together, we connect! Together, we grow! Together, we create! Together, we transform! Together, we empower! Together, we inspire! Together, we connect! Together, we grow!

OGLAŠAVANJE

spot_img

ISPRATI

Ispitati pomoć Tanjugu

Privatne novinske agencije Beta i FoNet zatražile su od Komisije za kontrolu državne pomoći da ispita svaku državnu pomoć JP NA Tanjug u protekle dve godine. One su ocenile da se tom pomoći narušava slobodna konkurencija na tržištu, što je u suprotnosti s domaćim zakonima i međunarodnim dokumentima. Tanjug ima status preduzeća od opšteg interesa, koji u EU uglavnom uživaju preduzeća koja pružaju transportne, poštanske, telekomunikacione i slične usluge u seoskim i retko naseljenim područjima. Državna pomoć Tanjugu u 2010. iznosila je oko dva miliona evra.
Dve privatne i nezavisne agencije zahtevaju od Komisije da ispita da li je državna pomoć Tanjugu dodeljena u skladu sa zakonom, da li je ta pomoć bila nedozvoljena i, ako jeste, zahtevaju vraćanje nedozvoljene državne pomoći. Beta i FoNet napominju da je njihova delatnost istovetna delatnosti Tanjuga i da državna pomoć Tanjugu narušava slobodnu konkurenciju na tržištu usluga novinskih agencija.
Pomoć koju država dodeljuje Tanjugu, stav je Bete i FoNeta, nedozvoljena je i u suprotnosti je sa Zakonom o informisanju, Zakonom o kontroli državne pomoći, s Vladinom medijskom strategijom, Rezolucijom Parlamentarne skupštine Saveta Evrope iz 2004. godine i Rezolucijom Evropskog parlamenta iz marta ove godine. U zahtevu Bete i FoNeta naveden je i podatak Ministarstva kulture da je u 2010. godini Tanjugu iz budžeta dodeljena pomoć od 216.715.500 dinara.
Zakon o informisanju, kako podsećaju Beta i FoNet, zabranjuje „svaki vid monopola u oblasti javnog informisanja“ radi zaštite načela slobodne utakmice i pluralizma ideja i mišljenja. Takođe, agencije se pozivaju i na odredbu Zakona o informisanju koji kaže da država ne može biti osnivač javnog glasila ni posredno, ni neposredno, iako je propisano da, izuzetno, država može posebnim zakonom osnovati novinsku agenciju.
„Država, propisujući izuzetak u svoju korist koji joj omogućava da neposredno osnuje novinsku agenciju, ako baš i ne stiče monopolski položaj u informisanju izvesno grubo povređuje načelo slobodne utakmice tako što finansira državnu novinsku agenciju, čime je dovodi u povoljniji položaj od onog koji na tržištu imaju podnosioci zahteva kao nezavisne novinske agencije“, naveli su Beta i FoNet. Te dve agencije su, takođe, navele da se država vladinom medijskom strategijom obavezala da će obezbediti regulatorni okvir za ravnopravan položaj svih novinskih agencija, u skladu sa pravilima zaštite konkurencije i dodele državne pomoći, kao i da će pre vlasničke transformacije Tanjuga obezbediti uslove za konkurentno poslovanje na tržištu agencijskih usluga.
Pozivajući se na Zakon o kontroli državne pomoći, Beta i FoNet su naveli da Tanjug, kao korisnik državne pomoći „stiče povoljniji položaj na tržištu u odnosu na konkurente, čime se narušava ili postoji opasnost od narušavanja konkurencije na tržištu“, odnosno da je takva državna pomoć nedozvoljena. Dve agencije su u zahtevu upućenom Komisiji za kontrolu državne pomoći navele i deo iz rezolucije Parlamentarne skupštine Saveta Evrope iz oktobra 2004. godine u kojoj se Vlada Srbije upozorava da „ne koristi državni budžet kako bi očuvala politički uticaj nad preostalim državnim medijima nauštrb nezavisnih medijskih organizacija“.
Navedena je, takođe, i rezolucija Evropskog parlamenta iz marta ove godine u kojoj se pozdravlja usvajanje Medijske strategije Vlade Srbije i planirano povlačenje države iz bilo kojeg vlasništva nad medijima.

Izvor: Beta

OGLAŠAVANJE

spot_img

Anketa

Koji projekat Marketing mreže Vam je omiljen ili se rado u njega uključujete?

Oceni tekst

0,00 od 5
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Povezani tekstovi

POSTAVI KOMENTAR

Molimo unesite Vaše ime
Molimo unesite Vaš komentar!