Together, we create! Together, we transform! Together, we empower! Together, we inspire! Together, we connect! Together, we grow! Together, we create! Together, we transform! Together, we empower! Together, we inspire! Together, we connect! Together, we grow! Together, we create! Together, we transform! Together, we empower! Together, we inspire! Together, we connect! Together, we grow!

OGLAŠAVANJE

spot_img

ISPRATI

Dodeljena nagrada DAB za arhitektonski događaj 2011

U galeriji O3one u četvrtak dodeljena je nagrada Društva arhitekata Beograda za arhitektonski događaj 2011. godine, kao i specijalna priznanja za arhitektonska rešenja u protekloj godini.
Žiri u sastavu: Zoran Alimpić, podpredsednik skupštine grada Beograda, prof. dr Miško Šuvaković, arh. Zorica Savičić, mr arh. Vladimir Milenković i prof. Darko Marušić, predsednik Žirija doneli su sledeću odluke:
PRIZNANjE ZA “ARHITEKTONSKI DOGAĐAJ GODINE” 2011. dodeljuje se Lagrota.int timu, Saši Đumiću, Draganu Tesliću i Mladenu Hrvanoviću za vremenski period rekonstrukcije hotela ”Metropol” u Beogradu, kada je cela građevina bila prekrivena belim impregniranim platnom. Malo je situacija u kojima je pojavnost arhitekture, i to u svom apstraktnom modelu, izazvala reakcije profesionalne javnosti kao stanje rekonstrukcije Hotela Metropol u Beogradu. Reč je o vremenskom periodu u kojem je utilitarnost belog inpregniranog platna kojim je ceo objekat bio obmotan, stvorila utisak čistogg i savremenog izraza uprkos, ili baš zbog, efemernosti i nepretencioznosti namere koja stoji iza ovog likovnog zahvata. Asocijacije na japansku arhitekturu metropola većih od Beograda (SAANA Architects, MOMA, New York), kao i na čuvene umetničke koncepte koji pokreću pitanja formalnog sadržaja (Christo & Jeanne-Claude, Reihstag, Berlin) samo su doprinele da ovaj predlog dobije široku podršku.

PRIZNANjE ZA “ARHITEKTONSKI DOGAĐAJ GODINE” 2011. dodeljuje se Spasoju Kruniću, za izložbu pod nazivom “ Uvećanje- crteži“ u Galeriji “Ozon“ u Beogradu. Arhitekti se retko odlučuju da tumačeći svoj rad izlože javnosti postupak kojim su ostvarivali svoje ideje. Da li je reč o osećaju da je distanca u odnosu na sopstveni arhitektonski proizvod neophodna ili su kriterijumi koji se tom prilikom postavljaju i suviše kompleksni za razumevanje situaciju u kojoj se introspekcija odvija no, u odnosu na izložbu pod nazivom Uvećanje arhitekte Spasoja Krunića, imali smo priliku da uživamo po dva osnova. Reč je o izložbi visoke likovne stilizacije i njenom sadržaju koji je neodoljiv i uzbudljiv za svakog ko voli arhitekturu.

PRIZNANjE ZA “ARHITEKTONSKI DOGAĐAJ GODINE” 2011. dodeljuje se Evropskom centru za vizantijske i postvizantijske spomenike – EKBMM, Solun. Nagradu će primiti u ime Evropskog centra gospodin prof. Nikos Dias i direktor EKBMN-a, a sa njim je i došla gospođa Anastasija Turta koja je predsednik Upravnog odbora Evropskog centra Gradu Beogradu – Sekretarijatu za kulturu, Ivani Avžner, JP ”Beogradska tvrđava”, Ivani Lučić Todosić, za realizaciju rekonstrukcije i revitalizacije Kule Nebojša u Beogradu i Dejanu Miljkoviću, Jovanu Mitroviću i Branku Paviću za projekat rekonstrukcije i revitalizacije Kule Nebojša u Beogradu. Reč je o projektu kojim se pomeraju granice u oblasti rekonstrukcije i revitalizacije visoko vrednog graditeljskog nasleđa. Prostorne vrednosti ovakvih koncepata deo su šire slike o životu grada na rekama čiji su ostaci fizičke strukture retki ili se ne vide ni u približno dovoljnoj meri s obzirom na njegovu realnu starost. U tom smislu Nebojšina kula je retka i poželjna prilika za realizaciju širih ideja o potencijalima arhitekture u uslovima, ne samo njene njene, disperzne svakodnevice.

NAGRADA ZA “ARHITEKTONSKI DOGAĐAJ GODINE” 2011. dodeljuje se Peteru Gabrijelčiču i Viktoru Markelju, za projekat Mosta na Adi u Beogradu, realizovanog 2011. godine. Pojava pilona novog mosta promenila je vedutu Beograda, a njegova realna veličina i dizajn kojim učestvuje u stvaranju ove promenjene slike doprineli su da na širem planu kulture urbanog života stvorimo svest o vremenu u kojem se nalazimo kao i o vremenu koje dolazi. I ne ulazeći u analizu simboličkih vrednosti koju u osnovi ovaj infrastrukturni objekat poseduje apriori, u arhitekturi fizičke gradske strukture od sada imamo reper čija je dinamičnost percepcije u odnosu na poziciju posmatrača (ali i u odnosu doba dana i vremenske prilike) skoro bergerovskog (Džon Berger) tipa.

Izvor: Designed

spot_img

PROJEKAT

spot_img

PROJEKAT

spot_img

Anketa

Koji projekat Marketing mreže Vam je omiljen ili se rado u njega uključujete?

Oceni tekst

0,00 od 5
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Povezani tekstovi

POSTAVI KOMENTAR

Molimo unesite Vaše ime
Molimo unesite Vaš komentar!