Blogomanija, konferencija o aktuelnim temama iz digitalnog sveta, ove godine održava se na Kopaoniku od 28. novmbra do 1. decembra. Vladimir Lelićanin, šef katedre za Web Development na SAE Institutu i jedan od predavača na Blogomaniji smatra da je Blogomanija veoma važna, jer približava svet korisnika i daje mogućnost da razmišljamo više o sadržaju (content-u), čujemo iskustva drugih, ispratimo trendove i zanimljive projekte u regionu.
Profesor Lelićanin će, na konferenciji, pričati o freelensingu na Balkanu, kako postati i opstati. Tajna freelancinga je, kaže on, da se shvati i postavi kao jako ozbiljan posao, jednak nekom poslu u kompaniji, često i ozbiljniji, koji zahteva ličnu disciplinu, strategiju, planiranje, organizaciju, marketing, odnos sa klijentima, upravljanje finansijama i naravno, kvalitet proizvoda.
„Kada je u pitanju Srbija, i generalno region, mi smo u povlašćenom položaju. Cene našeg rada koje nas zadovoljavaju su obično vrlo konkurentne na svetskom tržistu, a opet nemamo reputaciju kao neke zamlje poput Indije, Kine i sl, koje zaista rade po šokantno niskim cenama, ali i isporučuju proporcionalno dobar (tj. loš) kvalitet. Naši ljudi rade kvalitetno, a povoljno. Ono što sa druge strane treba imati u vidu je da će se i u ovom poslu kompanije često radije odlučiti za freelancere iz geografske okoline, nego za nekog preko sveta. Tako da ce često freelanceru iz npr. USA biti lakse da nađe klijente u USA nego nekom iz Srbije. Međutim, ovaj faktor samo malo utiče, i dobrim delom ga potire ovaj drugi faktor – cena vs kvalitet usluge. Moje lično iskustvo je da uz dobar pristup poslu i kvalitet, sasvim je moguće, čak i relativno lako, napraviti uspešnu internacionalnu karijeru“, dodao je Lelićanin.