Evropski parlament je u predlogu rezolucije o evropskoj integraciji Srbije, u kojoj je izrazio podršku davanju statusa kandidata, skrenuo pažnju na stanje u medijima u Srbiji i pritiske kojima su izloženi. U predlogu rezolucije koji je 1. marta u Briselu usvojio Spoljnopolitički odbor Evropskog parlamenta od srpskih vlasti se traži da garantuju nezavisnost medija. Takođe, pozdravlja se usvajanje Medijske strategije, kao i planirano povlačenje države iz medijskog vlasništva. Prilikom glasanja o predlogu rezolucije u tom odobru odbačen je zahtev rumunskih poslanika da se rumunskoj manjini obezbede dodatna prava.
Evropski parlament je zabrinut zbog pokušaja nadzora i uplitanja u medije u Srbiji i traži od srpskih vlasti da zajamče „nezavisnost sredstava informisanja od političkih pritisaka i drugih upliva“, navodi se u tom dokumentu koji je 1. marta usvojio Spoljopolitički odbor Evropskog parlamenta. U predlogu rezolucije se ukazuje na to da su „snažni i nezavisni mediji nužan sastavni deo demokratskog poretka i, s tim u vezi, pozdravlja se usvajanje Medijske strategije i pohvaljuje Akcioni plan srpskih vlasti za primenu te strategije. U nacrtu Rezolucije o evropskoj integraciji Srbije koju treba da usvoji Evropski parlament, takođe se predočava „zabrinutost zbog pretnji srpskim novinarima“ i poziva na „snažnu istragu tih pretnji kako bi se novinarima omogućilo da u bezbednim uslovima svoj rad obavljaju efikasno i bez potrebe za samocenzurom“.
Parlamentarci EU „podvlače potrebu da se preduzmu koraci protiv koncentracije vlasništva u medijima i pomanjkanja transparentnosti u medijima“. Evropski parlament u predlogu rezolucije traži da se „isto tako obezbedi ravnopravan pristup tržištu oglašavanja, uključujući izdvajanja iz državnih fondova za troškove oglašavanja i reklame“. Takođe se „pozivaju novinari da poštuju (profesionalni) Etički kodeks“ u svom radu.
Evropski parlament, navodi se u dokumentu, „izražava žaljenje zbog činjenice da su državne vlasti zavele medijsku blokadu oko incidenata u julu 2011. na severu Kosova i pogrešno predstavile ulogu Kfora u tim događajima“. EP, kako se zaključuje, „podvlači važnost slobodnih i nezavisnih medija za demokratsku i dobro obaveštenu javnost“. Prema tumačenju koje su agenciji Beta dali neki poslanici EP, iza ovog stava najviše stoji uverenje samog izvestioca za Srbiju Jelka Kacina i još nekih krugova da nije bila na mestu tvrdnja srpskih vlasti da su vojnici Kfora upotrebili bojevu municiju i u incidentima u julu takvom municijom pucali na srpske civile.
Nastavak teksta možete pročitati OVDE.
Autor: Dragan Blagojević, dopsinik agencije Beta iz Brisela
Izvor: Euractiv