Iako udruženja potrošača sumnjičavo gledaju na kvalitet ovih proizvoda, trgovci tvrde da do razlike u ceni ne dolazi zbog korišćenja jeftinijih sirovina.
– Od poznatih brendova trgovačke robne marke razlikuju se po nešto skromnijoj ambalaži, ali standarde u proizvodnji poštuju kao i svi ostali. Postoji nekoliko osnovnih razloga zbog kojih su robne marke jeftinije od brendiranih proizvoda. Jednim delom to je zbog toga što poznati proizvođači troše velike iznose na reklamiranje svojih proizvoda, ambalažu, transport, pozicioniranje proizvoda u trgovinama, dok trgovinski lanci ove preduslove imaju već unapred obezbeđene – objašnjavaju za „Blic” u jednom trgovinskom lancu.
Pre nekoliko godina trgovačke robne marke bile su na najnižim policama, jer su najbolje pozicije bile rezervisane za poznate brendove. Danas trgovinski lanci postavljaju svoje robne marke na glavne pozicije i time direktno smanjuju prostor za druge robne marke proizvođača hrane, čime preuzimaju primat u pojedinim kategorijama artikala.
– Dok s jedne strane nude svoje jeftine proizvode, oslobođene svih mogućih nameta, s druge strane nama naplaćuju ogromne sume novca samo da se nađemo na rafovima u njihovim prodavnicama. U vreme krize sve više gubimo bitku sa privatnim robnim markama. Dok mi beležimo konstantan pad prodaje, oni beleže konstantan rast – objašnjava jedan proizvođač hrane.
Privatne trgovačke robne marke nude svi trgovinski lanci koji posluju na tržištu Srbije, kao što su “Delez”, ”Merkator”, “Roda”, “Vero”, “Idea”, “Dis”, “Univereksport”, a još veća konkurencija u Srbiji očekuje se dolaskom “Lidla”, koji je poznat po povoljnim cenama proizvoda privatnih robnih marki.
Izvor i foto: Blic
Autor: Gorica Avalić