Together, we create! Together, we transform! Together, we empower! Together, we inspire! Together, we connect! Together, we grow! Together, we create! Together, we transform! Together, we empower! Together, we inspire! Together, we connect! Together, we grow! Together, we create! Together, we transform! Together, we empower! Together, we inspire! Together, we connect! Together, we grow!

PROJEKAT

spot_img

ISPRATI

Represent Communications od sada i na TikTok-u

Kada sam prvi put mojim saradnicima rekao da hoću da otvorim TikTok nalog agencije Represent Communications, malo je reći da su me čudno gledali. Počelo je sa pitanjem: „Šta će nama nalog na TikToku, mreži na kojoj su samo klinci?“, došlo je do toga da su mi čak rekli: „Malo je smešno da mi budemo na TikTok-u.“ Sve legitimno, sve razumem.

Dosta vas zna da imam dve ćerke, koje najvise interesuju mobilni telefoni i basket. Pripadaju čuvenoj generaciji Z, koja je rođena i raste sa modernim tehnologijama, za razliku od nas koji se svakodnevno iznenađujemo novitetima i čudima tehnologije, pa neprestano učimo. Moje Lola i Nina sa svojih devet i 13 godina već znaju da montiraju film, vladaju društvenim mrežama, programiraju i gotovo izvesno, od supruge i mene uspeju i da sakriju ponešto o tome šta su razmenile sa društvom na tim istim mrežama.

Generacija Z je „on demand“ generacija, o čemu sam dosta slušao od Nikole Guberinića na otvaranju Content Academy u Beogradu. Više od 60% pripadnika generacije naše dece koristi istovremeno više uređaja, više od 60% njih ne želi da koristi aplikacije, niti da posećuje sajtove koji nisu jednostavni za navigaciju. Dodatno, isto toliko njih neće drugi put otići na sajt koji se sporo učitavao kada su pokušali prvi put da ga posete. I skoro 90% njih ima ekstremno brzi Internet kod kuće.

A ako mislite da ne donose odluke, odmah ću vas demantovati: generacija Z itekako utiče na kućne budžete. Ponajviše se pitaju za kupovinu hrane i pića, putovanja i verovali ili ne – nameštaja.

A šta im je zanimljivo, na kojim Internet lokacijama i aplikacijama se oni danas nalaze?

Danima već posmatram moju Lolu koja snima filmiće za TikTok, društvenu mrežu koja funkcioniše na bazi video sadržaja dužine između 15 i 60 sekundi koje korisnici sami kreiraju. Imaju mogućnost da kreiraju sadržaje kakve god žele – odaberu muzičku podlogu, snimaju različite kadrove, potom prave tranzicije i ubacuju efekte i filtere… Dobra stvar je što u svakom trenutku korisnik može da vidi do tog trenutka snimljeni sadržaj, tako da su izmene moguće sve dok se ne odabere opcija „deljenja“, kada će napravljena animacija biti postovana na profil.

Interesantna stvar kod ove platforme je što su svi sadržaji „po difoltu“ javni – ali, ukoliko korisnik želi, može da zaključa svoj profil i/ili zabrani opciju da izlazi u pretrazi drugih korisnika koji ga ne prate. Ipak, poenta je sakupiti što više pratilaca, pa gotovo da nema profila koji nisu „otključani“.

Aplikacija je napravljena u Kini, s tim što se na tamošnjem tržištu koristi pod nazivom Douyin. Tiktok i Douyin su identične, ali se nalaze na odvojenim serverima zbog kineskih ograničenja i cenzura kada su društvene mreže u pitanju.

TikTok je u 2018. bila najviše skidana aplikacija u Sjedinjenim Američkim Državama. A zatim je pomama zahvatila i ostatak sveta, pa i Srbiju uz još 174 tržišta na kojima je dostupna na čak 75 jezika.

Ono što je nesumnjivo jeste činjenica da TikTok razvija kreativnost, maštu i zabavlja korisnike. Za kratko vreme možete napraviti veoma interesantne sadržaje, a ukoliko ne želite da ih koristite na ovoj platformi, imate mogućnost šerovanja istih na ostalim društvenim mrežama – Facebook-u, Instagramu i slično.

Zanimljivo je pitanje koje je postavila nekolicina svetskih stručnjaka – da li će TikTok doživeti sudbinu Snapchat-a, koji danas svi koriste isključivo za zabavne fotografije koje šeruju na drugim mrežama? Mali je broj aktivnih korisnika Snapchata. Ne znamo – saznaćemo u godinama koje dolaze.

Što se mene tiče, meni je ovo sasvim dovoljno da istražim o čemu se radi. Smatram da je važno da zbog posla u kome sam, pratim sve trendove, a kao roditelju bitno mi je da razumem ovu generaciju. I smatram da bi svima koji su u bilo kom biznisu koji nešto „prodaje“ bilo važno da bolje razume Z-ovce.

Stoga, moj razlog da budemo na TikToku nije neopisiva potreba da agencija bude na još jednoj mreži, već želja da mi kao sistem budemo tamo gde je i Generacija Z. Oni već utiču na kućne budžete a za pet, deset godina imaće svoje i donosiće odluke o tome gde će se trošiti novac. Ujedno, oni o digitalnom svetu znaju neuporedivo više od nas, rođenih šezdesetih, sedamdesetih, osamdesetih.

Kao osnivač Represent Systema, koji se bavi integrisanim komunikacijama i neko ko je klijentima pomogao sa Facebook komunikacijom kad to niko nije radio i ko je mnogo investirao u Content Studio, u kome u ovom trenutku radi 20 ljudi, moram da razumem šta će se u svetu komunikacija dešavati ne danas, nego za pet godina. Posebno, ako će tim svetom vladati generacija mojih ćerki.

Dakle, predstavljam vam, sa ponosom, prvi agencijski Tiktok nalog u Srbiji otvoren za svaku dalju diskusiju i kao digitalac i kao otac.

Autor teksta: Borislav Miljanović, CEO, Represent System

OGLAŠAVANJE

spot_img

Anketa

Koji projekat Marketing mreže Vam je omiljen ili se rado u njega uključujete?

Oceni tekst

0,00 od 5
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Povezani tekstovi

POSTAVI KOMENTAR

Molimo unesite Vaše ime
Molimo unesite Vaš komentar!