Together, we create! Together, we transform! Together, we empower! Together, we inspire! Together, we connect! Together, we grow! Together, we create! Together, we transform! Together, we empower! Together, we inspire! Together, we connect! Together, we grow! Together, we create! Together, we transform! Together, we empower! Together, we inspire! Together, we connect! Together, we grow!

OGLAŠAVANJE

spot_img

ISPRATI

Istraživačko novinarstvo dobija na snazi u Srbiji

Poslednjih meseci u Srbiji su otkriveni brojni slučajevi zloupotreba zahvaljujući sve većem medijskom istraživanju krivičnih radnji, ali uprkos takvom zamahu, rad istraživačkih novinara i dalje ometaju zvaničnici, a može da bude i opasan, piše SETimes.com.
Televizijska emisija „Insajder“ izveštavala je o raznim temama, od korupcije u rudarskom basenu Kolubara do zloupotrebe budžetskih sredstava namenjenih pružanju pomoći najugroženijim građanima na Kosovu.
Najobimnije teme možda se odnose na to kako regionalni tajkuni dobijaju zemljište i učestvuju u ilegalnim privatizacijama — najnoviji primer odnosi se na hapšenje tajkuna Miroslava Miškovića. „Jedan od najvažnijih aspekata našeg rada jeste da se odvoje imputiranja od informacija koje vredi proveriti“, kaže Irena Stević, koja je deo tima „Insajdera“, u razgovoru za SETimes.
Emisija često koristi Zakon o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja da traži informacije od vladinih izvora. Mada odgovori nekih institucija stižu pre krajnjeg roka predviđenog zakonom, postoje slučajevi u kojima novinari moraju da se bore za pravo javnosti na informacije, kaže Stevićeva.
„Ponosni smo što je posle serije ‘Zloupotreba položaja’ zakon kojim se tajkunima omogućava da koriste sumnjivo stečen novac za kupovinu jeftinog zemljišta promenjen. A, posle serije ‘Patriotska pljačka’ ukinute su duple plate privilegovanih pojedinaca, koje su isplaćivane iz srpskog i kosovskog budžeta“, ističe Stevićeva. „Razotkrili smo te lažne patriote koje se nisu ni zamislile zato što primaju dve plate dok većina Srba na Kosovu živi na ivici egzistencije“, dodaje ona. Međutim, istraživačko novinarstvo nosi sa sobom posledice.
Urednici „Insajdera“ Brankici Stanković prećeno je smrću nakon serije izveštaja o nasilju u sportu i sada je pod policijskom zaštitom. „Njen lični i profesionalni život nikada neće biti isti. Profesionalno, ona više ne može da radi kao autor i novinar ‘Insajdera’, jer bi bilo nemoguće zagarantovati izvorima anonimnost kada joj je policija konstantno iza leđa“, kaže Stevićeva. Istraživačko novinarstvo takođe mora da se nadmeće sa tabloidima, čije je preterano isticanje skandala dovelo do senzacionalizma.

Nastavak teksta pročitajte na sajtu SETimes.com

Foto: Rojters

 

spot_img

PROJEKAT

spot_img

PROJEKAT

spot_img

Anketa

Koji projekat Marketing mreže Vam je omiljen ili se rado u njega uključujete?

Oceni tekst

0,00 od 5
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Povezani tekstovi

POSTAVI KOMENTAR

Molimo unesite Vaše ime
Molimo unesite Vaš komentar!