REGION – Petnaesta HUOJ konferencija okupila je domaće komunikacijske stručnjake koji su u Opatiji 29. i 30. maja, u dva ispunjena programska dana imali prilike slušati renomirane svetske predavače i diskutovati na temu upravljanja reputacijom i aktualnog stanja struke odnosa s javnošću.
Pod radnim nazivom „Reputacija – s druge strane ogledala“ konferencija je učesnicima ponudila četiri strana predavača, četiri panel rasprave na kojima su učestvovali hrvatski stručnjaci, kao i još toliko praktičnih radionica.
Leo Hauska, predsednik Uprave Hauska & Partner Grupe, započeo je službeni program predavanjem o društveno odgovornom poslovanju, pod nazivom CSR – Myths and Reality, a stručnjak za online PR Stuart Bruce prisutne je uvukao u budućnost odnosa s javnošću. Utvrdio je da se budućnost temelji na osnovnim pretpostavkama struke, koje smo usput zaboravili; upravljanju odnosima i vlastitom reputacijom. Bruce se dotaknuo i popularnih tema poput real-time content menadžmenta te važnosti istraživanja i statistike, spomenuvši pritom: „Trebamo se osloniti na statistiku, ali ne smemo dopustiti da nas brojke ograničavaju, već ih moramo koristiti mudro, kako bi prikupili informacije i usmerili svoje aktivnosti“.
Drugi konferencijski dan otvorila je podpredsednica italijanskog FERPI-a Amanda Succi, koja je predstavila analizu italijanskog političkog diskursa na primeru Silvija Berlusconija, Beppea Grilla i Mattea Renzija zaključivši kako jedino Renzi autentično praktikuje dvosmernu komunikaciju.
„Matteo Renzi je uneo drastičnu promenu na političku scenu italijanske levice. Unatoč tome što su ga pripadnici stranke ignorisali i pokušavali ostaviti po strani, glas javnosti ih je primorao da Renziju daju priliku“, izjavila je Amanda Succi.
Nakon italijanskih iskustava reč je preuzela Kerstin Liehr Gobbers iz londonskog ReputationInc, koja je održala predavanje pod nazivom – Upravljanje reputacijom: Ako je reputacija odgovor, šta je bilo pitanje?
Na tri uzbudljive panel diskusije govorilo se o gorućim pitanjima struke, poput zapošljavanja novinara u odnosima s javnošću, kvaliteti javnog dijaloga u Hrvatskoj, odnosno reputacije kao preduslova za uspeh, dok je otvorena diskusija na temu ugleda struke definisala ključne tačke stanja i ponudila smernice za daljnje unapređenje.
Za praktični deo programa pobrinuli su se domaći stručnjaci koji su održali radionice na temu političke komunikacije, važnosti digitalnog identiteta, interne komunikacije te pisanja ispravka objavljene informacije – demantija.