today-is-a-good-day
Together, we create! Together, we transform! Together, we empower! Together, we inspire! Together, we connect! Together, we grow! Together, we create! Together, we transform! Together, we empower! Together, we inspire! Together, we connect! Together, we grow! Together, we create! Together, we transform! Together, we empower! Together, we inspire! Together, we connect! Together, we grow!

PROJEKAT

spot_img

ISPRATI

Kada možemo očekivati ozbiljan zakon o internet bezbednosti u Srbiji?

Marketing mreža pokrenula je anketu na teme – Internet za mala i srednja preduzeća, online komunikacija, content marketing, izgradnja brenda na globalnoj mreži itd. Naši čitaoci postavili su nam pitanja, a u narednom periodu objavićemo odgovore relevantnih sagovornika.

Na pitanje – Kada možemo očekivati ozbiljan zakon o internet bezbednosti u Srbiji i postoje li kapaciteti da se on zaista i primenjuje?, odgovara Dušan Stojičević, predsednik Upravnog odbora Registra nacionalnog internet domena Srbije (RNIDS):

Kada SCADA sistem HE „Đerdap“ bude kompletno na Internetu i kada bude napadnut. Nije šala, jer ova rečenica ipak oslikava dosadašnju sajber bezbednost u Srbiji. Naša kritična tehnologija i infrastruktura još uvek ne zavise od Interneta u meri u kojoj je to u razvijenijim zemljama, i još uvek nije izgrađena svest o tome zašto je bitno da se sajber odbrana i bezbednost uopšte dobro pripremi.

Sa druge strane, i ovakav zakon kakav je predložen, mora se reći, jeste krupan iskorak u odnosu na dosadašnju praksu. Iako uopšten, sa dosta podzakonskih akata koji tek treba da se napištu i da ga preciziraju, ovaj zakon predstavja volju države i odražava rast svesti u našoj državnoj strukturi da je ovu oblast potrebno urediti i pripremiti se za sutra. Kao i kod mnogih drugih stvari, možda kroz kvalitetne podzakonske akte ili kroz nekoliko iteracija promena, ovaj zakon će se izbrusiti u jedan dobar zakon. Moj optimizam se ne bazira samo na tome, već i na velikom rastu svesti u IT zajednici o potrebi, koja je nakon duge borbe dovela do ovog, ne idealnog Zakona. Sledi nacionalna strategija i akcioni plan, čiji je razvoj najavljen za iduću godinu.

Koje promene mora da pretrpi ovaj zakon da bi bio idealan? Prvo i osnovno, kada se razgovara o sajber bezbednosti, treba definisati šta je kritična IT infrastruktura koja se brani. Kao i u vojnim doktrinama, dakle, definisati prvo ŠTA branimo. A zatim, kada se ustanovi da 80-90 odsto kritične infrastrukture nije u državnim rukama, pogotovu u odnosu na najavu privatizacije Telekoma koji još uvek, od svih provajdera, ima najveću infrastrukturu u svom posedu, moraćemo da izbrusimo zakon u pogledu saradnje sa privatnim sektorom koji je skoro pa izopšten u ovoj verziji. Nakon toga, zakon će kroz promene dobiti na kvalitetu i na funkcionalnosti, i tada ćemo, sa privatnim sektorom, stvoriti kapacitete da ga u potpunosti sprovodimo.

Kako do sada nismo imali ništa, i ovo je neki put do dobrog zakona – ne idealan, ali većim delom izvestan.

PROJEKAT

spot_img

Anketa

Koji projekat Marketing mreže Vam je omiljen ili se rado u njega uključujete?

Oceni tekst

0,00 od 5
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...

Povezani tekstovi

POSTAVI KOMENTAR

Molimo unesite Vaše ime
Molimo unesite Vaš komentar!